Stříbro nebo Zlato

24. října 2009 v 17:43 | #Flora# |  Rady,Flory zápisník

Máte tu další článek z mého deníku!!!

Zdravé stříbro
Tento kov má baktericidní a dezinfekční vlastnost.
Celá staletí se z nej prto vyráběly příbory,šperky,a dokonce i nádoby. Lidé si totiž všimli , že ve stříbrné váze si květiny zachovají svěžest déle než ty , které jsou v porcelánové nebo skleněné váze.

Peníze,peníze....
Po staletí se ze stříbra razily mince. V 19.století byla v Latinské Americe objevena velká ložiska tohoto kovu. Protože stříbra bylo najednou hodně, jeho cena na celém světě hodně poklesla. OD ražby stříbrných mincí bylo proto následně upuštěno.

Je mi azurově
Požití většího množství stříbra ( sloučeniny stříbra jsou např. složkou některých léků) může vyvolat nemoc zvanou argyrie. Způsobuje u člověka mj. změnu barvy kůže na modrou nebo šedomodrou. Na tuto nemoc ještě nebyl objeven lék,a proto člověk , který jí jednou onemocní , je až do konce svého života odsouzen vypadat jako přerostlý šmoula.

Kov v duhových barvách
Víte,že čisté zlato je tak měkké ,že by se z něj žádné ozdoby nedaly dělat? Prostě by se ohýbaly. Pro výrobu šperků je třeba do zlata přidat určité množství jiných kovů. Proto existuje červené zlato (s přídavkem mědi), bílé zlato (s přídavkem niklu a zinku), a dokonce modré zlato (s přídavkem železa).

Víš, že...
Ze stříbra se také vyrábějí hudební nástroje (nepř. flétny), fotopapíry,zrcadla a také elektronická zařízení (např. počítačové klávesnice).

Odolný jako zlato
Proč šlechtici nechávali své paláce zdobit zlatými sochami? Především proto,že byly velice drahé. Čím více soch, tím bohatší a vlivnější byl majitel. Ale to nebyl jediný důvod, kvůli kterému vybírali právě tento kov. Zlato také výborně odolává dešti,sněhu, prudkým změnám teploty, a dokonce i.. kyselým dešťům.

Výjimečný kámen
Mít tak doma přístroj na výrobu zlata.... O podobném vynálezu snili léta alchymisté . Toužily vyrobit tzv. kámen mudrců neboli látku, která by měnila olovo ve zlato a rtuť ve stříbro. Jediný člověk , kterému se to údajně podařilo, byl Nicolas Flamel- určitě ho znáte z románu Harry Potter a kámen mudrců.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama